Inspectoratul Școlar Județean Neamț a organizat vineri, 07.12.2018, la Sala Milenium a Hotelului Central din Piatra-Neamț, manifestarea complexă Sărbătoarea Școlii Nemțene, ediția 2018.
Devenită tradițională, această sărbătoare a reunit, deopotrivă, elevi olimpici, cadre didactice, oficialități.
Organizată în colaborare cu Consiliul Județean Neamț și cu partenerii tradiționali ai Educației nemțene, Sărbătoarea Școlii Nemțene a fost un prilej de a evidenția și premia pe elevii cei mai buni,
Mesajul inspectorului școlar general prof. Elena LAIU adresat directorilor/directorilor adjuncți din județul Neamț
Doamnelor/ Domnilor directori, stimați invitați!
De Ziua Mondială a Educației este imperios necesar să ne onorăm DASCĂLII, cei care împărtășesc EDUCAȚIE cu pasiune și migală, cu responsabilitate și profesionalism, modelează caractere și construiesc generații.
Sărbătorirea Zilei Mondiale a Educației îmi oferă prilejul de a le mulțumi tuturor celor care sunt implicați în procesul educațional al tinerilor din comunitatea noastră pentru dăruirea și pasiunea pe care o oferă cu generozitate în îndrumarea și educarea tinerilor noștri.
Inspectoratul Școlar Județean Neamț, cu sprijinul Consiliului Județean Neamț, a organizat, marți, 12 decembrie 2017, ora 14.00, la Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Sărbătoarea Școlii Nemțene, ediția a V-a, 2017, gală de decernare a premiilor de excelență elevilor olimpici. Au fost acordate premii la 90 de elevi olimpici și 83 de profesori îndrumători. S-a decernat și Trofeul ”Domnul Trandafir” la 21 de profesori, modele de dascăli care au contribuit prin vocația lor la prestigiul școlii nemțene.
Ministrul Educației Naționale, prof. Liviu-Marian POP, a realizat în zilele de 7 și 8 decembrie 2017 întâlniri de lucru pe probleme educaționale în județul Neamț.
În ziua de 7.12.2017 a fost organizată întâlnirea cu inspectorii școlari generali din Regiunea Nord-Est și din țară.
În dimineața zilei de 8.12.2017 Domnul Ministru Liviu-Marian Pop a vizitat Colegiul Național ”Calistrat Hogaș” din Piatra Neamț unde a fost întâmpinat de Prefectului Județului Neamț și conducerea școlii. Timp de 40 de minute a purtat discuții cu profesorii liceului după care a vizitat școala și a avut o întâlnire cu elevi și reprezentanții acestora.
Asociaţia Profesorilor de Istorie Neamţ a organizat vineri, 22 septembrie, în sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului Județean, o întâlnire cu iubitorii de istorie. Este vorba despre Conferința „România în primul război mondial – istorie şi geopolitică”, care face parte din proiectul „Memoria identitară în județul Neamț – cercetare istorică asupra războiului de întregire”, finanţat din fonduri publice, acordate de Consiliul Judeţean Neamţ.
Proiectul este implementat de Asociația Profesorilor de Istorie din Neamţ, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Neamţ,
